Czy mogę starać się o zwolnienie z testu przy egzaminie na obywatelstwo? Polski Adwokat Imigracyjny -Sarasota, FL

Czy mogę starać się o zwolnienie z testu przy egzaminie na obywatelstwo? Polski Adwokat Imigracyjny -Sarasota, FL

Czy mogę starać się o zwolnienie z testu przy egzaminie na obywatelstwo? Odpowiada Polski Polski Adwokat Imigracyjny  -Sarasota, FL – Agnieszka Piasecka, Esq.

Tak. Istnieją trzy główne typy ulg od wymogu zdawania testu z języka angielskiego oraz egzaminu z wiedzy na temat historii i rządu Stanów Zjednoczonych, czyli tzw. „civics test”. Aplikanci mogą ubiegać się o ulgę w następujących sytuacjach:

  1. W czasie złożenia petycji o naturalizację, aplikant miał skończone 50 lat oraz mieszkał w USA jako stały rezydent / posiadacz zielonej karty od co najmniej 20 lat (tzw. „wyjątek 50/20”). Osoba taka jest zwolniona z testu z języka angielskiego, musi jednak zdać civics test w wybranym przez siebie języku. W takim przypadku aplikant musi przyjść na rozmowę kwalifikacyjną z własnym tłumaczem. Tłumaczem może być znajomy lub członek rodziny (z pewnymi wyjątkami).
  2.  W czasie złożenia petycji o naturalizację, aplikant miał skończone 55 lat i mieszkał w USA jako stały rezydent / posiadacz zielonej karty przez co najmniej 15 lat (tzw. „wyjątek 55/15”). Osoba taka jest zwolniona z testu z języka angielskiego, musi jednak zdać civics test w wybranym przez siebie języku. Również w tym przypadku aplikant musi przyjść na rozmowę kwalifikacyjną z własnym tłumaczem. Tłumaczem może być znajomy lub członek rodziny (z pewnymi wyjątkami).
  3. W czasie złożenia petycji o naturalizację, aplikant miał skończone 65 lat i mieszkał w USA jako stały rezydent / posiadacz zielonej karty przez co najmniej 20 lat (tzw. „wyjątek 65/20”). Aplikant spełniający powyższe warunki może ubiegać się o zwolnienie z testu z języka angielskiego, musi jednak zdać uproszczoną wersję civics test w wybranym przez siebie języku. Tak, jak w poprzednich przypadkach, aplikant musi przyjść na rozmowę kwalifikacyjną z własnym tłumaczem. 

Dodatkowo, każdy aplikant może ubiegać się o zwolnienie z testu z języka angielskiego i z civics test z powodów medycznych. Wymagane jest zaświadczenie lekarskie od wykwalifikowanego lekarza o chorobie lub kondycji fizycznej lub psychicznej, która trwa lub będzie trwała co najmniej 12 miesięcy. Przykładem choroby, która może dać podstawę do zwolnienia z obu testów jest Alzheimer’s, jednak ostateczna decyzja o zwolnieniu z testów należy zawsze do oficera imigracyjnego, który może nie wydać zgody na zwolnienie z testu i egzaminu, jeżeli uzna, że aplikant jest zdolny do poddania się testowi. 

* Powyższa informacja ma charakter wyłącznie edukacyjny i w żadnym wypadku nie stanowi ani nie zastępuje porady prawnej

W celu uzyskania dodatkowych informacji po polsku zadzwoń aby umówić się na pierwszą BEZPŁATNĄ konsultację prawną:

727-538-4171

813-786-3911

Lub kliknij na poniższy link:

PRAWO IMIGRACYJNE / OBYWATELSTWO USA – Pytania i Odpowiedzi